Sarımsak şampuanı Ürün Görseli

Saç Dökülmesinin Önüne Geçilebilir mi?

Biyolojide bir devrim oldu. Güçlü yeni araçlarla donatılmış bilim insanları, saç dökülmesi için yeni tedavilerin nasıl madeni paraya çevrileceği de dahil olmak üzere vücudun karmaşık kimyasal dillerini okumayı öğreniyorlar .

Bu yeni tedaviler değil prime time için neredeyse hazır. Fakat gelecekler, Philadelphia, Pennsylvania Üniversitesi Saç ve Saç Derisi Klinigi Direktörü George Cotsarelis’e söz veriyor. Cotsarelis, ” Son 5 – 7 yılda saç dökülmesinin anlaşılmasında bir patlama oldu ” dedi. “Temel araştırmalar düzeyinde büyük ilerleme kaydettik şu anda bu bulguları klinik faydalara nasıl dönüştürebileceğimiz sorusu bu tür sıçramalar gerçekten on yıllar alıyor” dedi.

Büyük atılım, kel kafalar üzerinde yeni saçlar yetiştirmek olacaktır. Ancak daha küçük adımlar o kadar uzak değil. Kellik için neden bir tedaviyi önemsiyoruz? Etrafına bak. Saç dökülmesi son derece yaygındır, genellikle saç büyümesinin normal süreci bozulduğunda gerçekleşir.

Saç hakkında neler biliyoruz
“Saç gerçek, sahte kafadır.”

-Steve Allen.

O yok edilinceye kadar, saçların verilmesi kolaydır. Ancak yakından yapılan bir inceleme, saç follikülünün vücudun en ilginç organlarından biri olduğunu ortaya koyuyor. En olağan dışı özellik: Kendiliğinden yenileniyor.

Saç follikülleri derinin üst tabakasının hemen altında yaşar . Neyse ki, dudakların, avuç içi ve tabanı dışındaki vücudun her yerinde var. Follikülün tabanında, çılgınca büyüyen matris hücrelerinin saç haline geldiği saç soğanı bulunur.

Folikülden biraz daha yukarıya çıkmak, şişkinlik denilen gizemli özelliğidir. Follikül kök hücrelerinin yaşadığı yer burasıdır . Doğru kimyasal sinyalleri aldığında, bu kendi kendini yenileyen hücreler bölünürler. Normal hücreler gibi bölünmezler; burada her iki yarısı da parçalanmaya ve gelişmeye devam eden yeni hücreler haline gelir. Folikül kök hücrenin sadece yarısı bunu yapar. Diğer yarısı yeni bir kök hücre olur ve gelecekteki rejenerasyona devam eder.

Saç büyümesi birkaç farklı aşamadan geçiyor:

Anajen. Saçın büyüme evresi. Bilinmeyen bir sinyal follikül kök hücrelerine şeylerini yapmasını söyler . Sonra, folikülün kalıcı kısmı – dermal papilla – saç matriks hücrelerine “git” sinyali verir. Bu hücreler çılgınca büyür ve pigmentlenir, böylece yeni bir saç şaft oluşur. Herhangi bir zamanda saç hücrelerinin% 90’ı bu aşamadadır.
Exogen . Yeni saç tokası eski, ölü saç sarmalını deriden iter. Eski saç düşer.
Anagen bitti. Yeni saç derisinin yüzeyinin ötesine uzanır ve büyümesini sürdürür. Saç mili tamamen olgunlaşır.
Katajen. Follikülün alttaki üçte ikisi büzüşür ve yok edilir. Dermal papilla, gerileyen folikülü tutmaya devam eder.
Telojen. Solmuş follikül dinlenir. Baştan sona başlaması gerektiğini söyleyen bir sinyal bekler.
Saçları kaybetmek normal bir büyüme ve değiştirme döngüsünün bir parçasıdır. Saç kökü büyüme ve istirahat döngüsünü senkronize olmayan bir şekilde geçirir. Ancak bazen işler ters gitti.

Genel Saç Dökülmesi Sorunları: Androgenetik Alopesi
Çoğumuz, saç dökülmesini düşündüğümüzde yaşlanan erkekleri düşünün. Hemen hemen tüm erkekler, sonunda erkek kalıp kellik olarak da bilinen başın üstünde bu M-şeklinde saç çizgisi ve inceltme saçını çekerler . Buna androgenetik alopesi denir ve bunun nedeni DHT denilen testosteronun bir yan ürünüdür .

Yaşlanan kadınlarda da benzer bir sorun var. Saçlarının ince olmasına rağmen, bunun mutlaka cinsel hormonların neden olduğu açık değildir .

Açık olan, yaşlanan erkeklerde ve kadınlarda aynı şeyin gerçekleşmesidir. Saç follikülleri küçülür. Saç büyümesinin anagen aşaması kısalır ve dinlenme (telogen) aşaması daha uzun sürer. Sonuç: İnce, çok kısa kıllar – ve birçok follikül saç tahtasından boşaldı. Neden bu saç dökülmesi sadece ön ve üstte? Hormona duyarlı folliküllerin yaşadığı yer. Başın iki yanında ve arkasındaki folliküller DHT’den etkilenmez ve genellikle sağlıklı kalırlar.

Telogen Effluvium
Adı fantezi – telogen effluvium – ama tek anlamı saç dökülmesinin artması. Saç dökülmesi çok. Çeşitli nedenlerle birçok saç follikülü bir defada exogen safhasına girer.

İyi haber şu ki bu şekilde kayıp olan saçlar neredeyse daima birkaç ayda büyür.

Kemoterapiyle Oluşturulan Alopesi
Kanser hücreleri çılgınca büyür. Kemoterapi , kontrol dışı büyüme ile hücreleri öldürerek bunu kullanır. Ne yazık ki, böyle büyür bir tür normal hücre: Saç matriks hücreleri.

Kemoterapi büyüyen follikülleri katagen aşamasına zorlar. Saç şaftı düzgün şekilde gelişmediğinden saç kopar ve düşer.

İyi haber şu ki, kemoterapi bittiğinde, folliküller yeniden oluşuyor. Sağlıklı, yeni saçlar tekrar büyür. Kötü haber, kısa vadede, kemoterapi toplam saç dökülmesine neden olur.

Alopecia Areata
Bazen bir kişinin bağışıklık sistemi büyüyen saç ampulünün hücrelerine saldırır. Bu otoimmün rahatsızlığa alopesi areata denir.

Tıpkı kemoterapide olduğu gibi saç kökü de katagen fazına zorlanır. Saçlar kırılır ve saç dökülür, genellikle saç derisinde dağılmış yamalar bulunur.

Bazen bağışıklık sistemi yalnızca saç ampülüne saldırır. Bu durumda, bağışıklık sistemi kontrol altına alındığında kıl folikülleri rejenere olur.

Alopcia areata, bağışıklık sisteminin folikülün çıkıntısında kök hücrelere saldırdığı, cicatricial alopesi olarak bilinen daha ciddi bir durumla ilgili değildir. Bu kalıcı saç dökülmesine neden olur.

Bugünkü Saç Dökülmesi Tedavileri: Uyuşturucular
Şu ana kadar, birçok insan erkeklerin minoksidil adı verilen bir madde ile şampuan alabileceğini biliyor . Minoxidil – başlangıçta Rogaine olarak geliştirildi – hem erkeklerde hem de kadınlarda androjen alopesi ile savaşır.

Minoxidil’in nasıl çalıştığını hala tam olarak göremiyorum. Ve ne kadar iyi çalıştığına dair bir fikir ayrılıkları var. Düzgün kullanılır – günde iki kez, kafa derisinin derinliklerine masaj yapılır – yeni saç dökülmesini yavaşlatır. Ayrıca uzmanlar, ne kadar fazla fikir ayrılığı olmasa da, yeni saç büyümesini de teşvik eder.

Andrew Kaufman, MD “WebMD’ye,” Erkeklerin üçte ikisi kabul edilebilir saç büyümesine – çok iyi saç büyümesine orta derecede “sahip. Saç nakli cerrahı olan Kaufman, UCLA’da klinik dermatoloji doçenti ve California, Thousand Oaks’daki Dermatoloji Bakım Merkezi’nin tıbbi direktörüydü.

Saç Dökülmesi Tedavilerinin Geleceği
“Bir çok erkek çok zekâtan daha saçlıdır.”

-William Shakespeare

Saç dökülmesi tedavisinin Kutsal Kasede yeniden üretilmesi için kapanma follikülleri alınıyor. Cotsarelis’in laboratuarı üzerinde çalıştığı şey de bu. Zaten büyük bir gelişme kaydettiler: Test tüpündeki bu kök hücrelerin nasıl manipüle edileceğini öğrendiler.

Bu alanda çalışan tek laboratuvar değil.

Cotsarelis, “Diğerleri saçlı yumurtaları insan kafa derisinden alıyor ve dermal papilla hücreleriyle büyütüyor” dedi. “Eğer kültürde büyürlerse, cilt hücreleri ile bir araya getirebilir ve yeni foliküller oluşturabilirsiniz. Bu, bir saç nakli için elde ettiğiniz follikül sayısını arttırmanıza izin verir. Bu, o kadar da uzak olmayabilir – beş ila 10 arasında belki de bunu yapabilecek çok iyi kanıtlar var “dedi.

Bu araştırmaya öncülük eden şirket, Japonya merkezli büyük peruk üreticisi Aderans’tır.

Aderans Research Institute Inc., Atlanta’daki ürün geliştirme direktörü Tom Barrows, “Çalışmamız ve çalışıyoruz” diye belirtiyor.

“Saç kopyalanması bunun adılan bir şey ama biz klonlama konusunda gerçekten meraklı değiliz, tamamen yeni bir organizma yaratmıyoruz, ancak bir çoğaltılma işlemi … Foliküler kök hücreleri kullanıyoruz – hücreler yeni folikül oluşturma kapasitesine sahipler ve bunları folikülü indükleyen implantlara pakete. ” Sonik kirpi adı verilen bir gen de ilerleme kaydediyor. Curis adı verilen bir şirket zaten saç büyümesi için sonik kirpik değiştirmeye çalışıyor.

Cotsarelis, “Sonic hedgehog dinlendirici saçları büyüyen saçlara dönüştürebilir” diyor. “Tam olarak rol oynadığını bilmiyoruz, ancak folikül boyutu ve büyümesini kontrol ederse, tedavinin temel alınabileceği bir şey olabilir.”

Sonic hedgehog, bilim adamlarının laboratuarda tuttuğu birkaç anahtar genin sadece biridir. Eğer hepsi fütüristik gibi görünüyorsa, öyle. Fakat bu tür bir teknolojinin ilerlemesine yönelik iyi nedenler var. Bugün, Amerikalılar saç restorasyon cerrahisi için 800 milyon dolar harcıyor. Ameliyat daha hızlı ve daha iyi olursa daha fazla harcarlardı.

Barrows, “Yapılabilirse, yapılacak” dedi.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )